Czech English

První samojed, se kterým jsme se mohli setkat v pražských ulicích v roce 1978, byl Igor Stella Prague paní Evy Bosákové, naší slavné gymnastky. Jinak jsme se se samojedy ojediněle setkávali pouze na Mezinárodní výstavě v Brně.

Na první Klubové výstavě severských psů dne 8. 4. 1984 v Praze byl představen Igor II., další samojed paní Bosákové a fena Dája Golden Journey dovezená panem Z. Kohlem (chs. Eskimokou) z USA, oba bohužel bez průkazu původu. Igor II. byl již v této době také pán ve vyšším věku, a tak se mu nikdy nepodařilo Dáju nakrýt, nepovedla se ani inseminace. Na podzim roku 1985 byla Dája nakryta rakouským psem A-Malschik Nganasan a z tohoto spojení se narodilo 11. 1. 1986 sedm štěňat. Dáje byl na Českém svazu chovatelů vystaven PP-registrovaný a ona i její potomci byli zařazeni do evidovaného chovu. V roce 1987 se Dáje při opakovaném krytí stejným psem narodilo devět štěňat, odchováno jich bylo šest. Podle majitele Dáji pocházel pes Malschik z čistě pracovního chovu, a tak se dalo předpokládat, že se v chovu objeví vysokonozí jedinci s jemnou kostrou, úzkou hlavou a s větším uchem.V roce 1987 se také narodila v chov. stanici Bílá Pálava štěňata dceři Dáji Aška Eskymokou, která byla kryta rakouským šampionem Dimitri v.d. Arktis Selekta, který pochází a je v majetku jedné z nejlepších a nejznámějších chovných stanic v Evropě.

V roce 1988 byl konečně dovezen samojed - pes s platným PP, byl to dospělý pes z Holandska - Lasjkaya Lion Svenowitsj. Tento pes byl na spodní hranici výšky, ale dobrého typu, a tak se na dcery Dáji výborně hodil. V tomto roce byla také dovezena dospělá fena ze SRN původem z Anglie - Anency’s Legend of Spring a dvě štěňata z Francie, sestry Dora a Dyta d L’Etoile des Neiges d Hohr.

V roce 1989 jsme zapsali i první vrh štěňat v normálním řízeném chovu (dnes kontrolovaném) od feny Annecy’s Legend…, tato fena byla nakryta v Rakousku holandským psem jménem Cäsar vom Dreisessel. Z nedostatku krycích psů se v této době na žádost chovatele také uskutečnila úzká příbuzenská plemenitba u potomků Dáji. V tomto roce byla dovezena další štěňata, pes z Holandska Viktor Ikon Doedinka a pes z Jugoslávie Larvik Anatina, fena z Kanady Alta Foxy Lady Severu a z Francie tři sourozenci - 2 psi Eddy, Eki a fena Ekel d L‘ Etoile des Neiges d Hohr.

V roce 1990 byla dovezena další štěňata a to pes ze SRN Berg of Smiling Snow Ster a z Finska pes Kuuran Rock’n’Roll. V tomto roce se uskutečnila čtyři zahraniční krytí a všechna byla úspěšná. Sestry Dora a Dyta byly nakryty v SRN dánským šampionem Sir Jonah of Bant, fena Annecys Legend… byla také kryta v SRN psem z Anglie Annecys Cool King a fena Akita Kurýr psem Cäsarv.Dreisessel.

V loňském roce byl importován pes z Itálie Saturno del Corno Bianko. Tento pes i ostatní jsou již zařazeni do chovu, a tak je na výběr více kvalitních psů pocházejících z několika nepříbuzných linií. V roce 1991se uskutečnila dvě zahraniční krytí, fena Annecys Legend of Spring byla znovu kryta psem Cäsar a fena Ekel ve Francii psem Gregor v.D.Arktis Selekta. V loňském roce byli ještě dovezeni tři dospělí samojedi ze SRN - feny Quinta a Sonia vom Dreisessel a pes Felix Ajamhrik (otec psa Cäsara). Obě feny byly do chovu zařazeny, pes nebyl na bonitaci předveden.

V letošním roce byla dovezena mladá fena z Itálie Marka del Corno Bianko a uskutečnilo se jedno zahraniční opakované krytí feny Ekel psem Gregor v.d.Arktis Selekta. V současné době je zapsáno na Hlavní plemenné knize ČSCH celkem 360 samojedů v evidovaném i kontrolovaném chovu. V tomto roce se však ztrácí úplný přehled o chovu samojedů založením samostatného Klubu samojedů. V zapsaných štěňatech začínají převládat štěňata v kontrolovaném chovu, i když dopis z roku 1991 z Mezinár. kynolog. federace (F.C.I.) změnil náš chovatelský řád, protože až po čtyřech známých generacích může být štěně zapsáno v kontrolovaném chovu. Jedinci v evidovaném chovu mají před zkratkou plemenné knihy číslem zápisu označení REG. (registr). Jejich partneři při krytí musí mít normální průkaz původu.

V roce 1992 napsala Stanislava Bogdanová

Tak to byly první krůčky samojedů na našem území a opravdu první vrhy od písmene A, na kterých se podílely chovatelské stanice Eskimokou CS (Z.Kohl), Bílá Pálava (L.Křížová) a významnými chovatelskými stanicemi v začátcích byly rovněž Kurýr CS (M. Gryce) a Jamamba (S.Bogdanová). O této ch. stanici si povíme něco příště.

J. Janková

 

Funny Star de Belaya Kheta

Funny Star de Belaya Kheta


Saturn del Corno Bianco

annency

Annecys Legend of Spring

kuuran rocknroll

Kuuran Rock'n'Roll

Tvorba stranek pro chovatele